free website creation software
Europejski Fundusz Społeczny

Szkolny Ośrodek Kariery

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Kreatywni i kompetentni

Zawody przyszłości

Najczęściej wielu z Was nie wie jeszcze, co tak naprawdę chciałoby w przyszłości robić. Należy dobrze się nad tym zastanowić i wybrać odpowiedni kierunek dalszego kształcenia.

Są zawody, którym specjaliści od rynku pracy wróżą niezłą przyszłość i takie, w których już niedługo trudno będzie znaleźć zatrudnienie.

Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Jeszcze kilkanaście lat temu zawody związane z obsługą komputera, na naszym rynku, były prawie nieznane. Niewielu wiedziało kto to jest i czym zajmuje się webmaster (po polsku: projektant stron internetowych), administrator sieci czy grafik komputerowy. Dzisiaj te zawody wykonywane są przez tysiące ludzi.

Nowe są tez zawody związane z rynkiem reklamy (copywriter), zarządzaniem (menadżer projektu, specjalista ds. zasobów ludzkich, doradca personalny) czy funkcjonowaniem giełdy papierów wartościowych (makler).

Zmiany technik i technologii spowodowały, że także tradycyjne zawody wymagają zupełnie nowej wiedzy i innych umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim obsługi komputera. Przykładem praca dziennikarza, która już nie kojarzy się z maszyną do pisania, ale raczej z komputerem osobistym. Podobnie jest z pracą drukarzy. Dziś pisanie, łamanie i składanie gazet czy książek odbywa się, od początku do końca, przy zastosowaniu odpowiednich programów komputerowych.

W każdym kraju powinno prowadzić się systematyczne badania na temat zawodów i specjalności przyszłości. W wielu krajach Unii Europejskiej a także w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, takie prognozy wykorzystywane są do aktualizacji programów nauczania.

W Polsce tą tematyką zajął się Międzyresortowy Zespół ds. Prognozowania Popytu na Pracę powołany przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. W przygotowanym przez ten zespół raporcie, znajduje się m.in. lista zawodów, które, według jego autorów, największym powodzeniem będą się cieszyły następujące zawody:  malarze, pracownicy czyszczący konstrukcje budowlane, robotnicy budowlani robót stanu surowego, robotnicy budowlani robót wykończeniowych, architekci, inżynierowie, mechanicy maszyn i urządzeń, kierowcy pojazdów silnikowych, pracownicy usług domowych i gastronomicznych, gońcy, bagażowi, portierzy, technicy, personel obsługi komputerów, pracownicy ds. finansowych i statystycznych, specjaliści ds. biznesu, pielęgniarki i położne, pracownicy usług ochrony, kierownicy małych i średnich firm, pracownicy obsługi biurowej, sekretarki, pracownicy obrotu pieniężnego, pracownicy do spraw finansowych i handlowych, agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i pośrednicy handlowi, sprzedawcy i demonstratorzy, specjaliści nauk społecznych 

Zawody, na które zapotrzebowanie będzie zapewne spadać:  górnicy i robotnicy obróbki kamienia, rolnicy produkcji roślinnej i ogrodnicy, rolnicy upraw polowych, rybacy pracujący na własne potrzeby, operatorzy maszyn hutniczych, robotnicy produkcji wyrobów włókienniczych i odzieży, kowale, ślusarze i pokrewni, operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, pracownicy żeglugi i lotnictwa, nauczyciele nauczania początkowego, robotnicy poligrafii, robotnicy obróbki drewna, stolarze i inni, robotnicy obróbki skóry, robotnicy transportu, robotnicy przy pracach prostych.

Kontakt

Biuro Projektu:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
ul. Łużycka 91, 74-100 Gryfino

Telefon / FAX:

tel.: 91 416-25-03
fax: 91 416-25-03 wew.35